DIŞ MEKAN BİTKİLERİ

DIŞ MEKAN BİTKİLERİ

DIŞ MEKAN BİTKİLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Leylandi

Yeşil Leylandi

Özel üretim çiftliklerinde halk arasındaki ve fidanlıklardaki tabiriyle yeşil leylandi (Cupressocyparis leylandi Melez Servi) , sarı leylandi (Cupressocyparis leylandi 'Gold rider') ve alacalı leylandi (Cupressocyparis leylandi 'Gold rider palle') denilen bu iki türün özelliklerini gösteren tür olmak üzere toplam üç türlüdür.

 

 

 

Limoni Servi

Cupressus Macrocarpa

Boyu 12 metreyi geçebilir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -18°C. Ankara’da kuzeyli rüzgârlara açık yerlerde bile kışa dayanır ama risklidir. Güneye bakan yamaçlarda ve büyük binaların güney taraflarında risk yok. Tüm kıyı kesimlerimizde ve İstanbul’da hiçbir kış koruması istemez.

 

 

Taflan Fidanı

Euonymus Japonica

Sürgünleri dört köşeli olup sürgünlere karşılıklı dizili tomurcuklar uzun ve yeşil renklidir. Dar yumurtamsı yapraklar 3-7 cm uzunluğunda, deri gibi kalın; üst yüzü parlak, alt yüzü soluk yeşil ve kenarları ince dilimli dişlidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renkte olup, beş altı tanesi bir arada ve 3-5 cm uzunluğundaki bir eksen üzerinde toplanır.Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

 

 

 

Alev Çalısı

Photinia fraseri Redrobin

10 m.'ye kdar boylanabilen, 5 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, boylu çalılardır.Gövde kahverengidir. Yapraklar parlak yeşil renkte kalın, kenarlara düzenli dizilişlidir. Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı buradan gelmektedir. Çiçekler beyaz renkli, tek tek değil şemsiye tipi kurullar halindedir. Meyeler küçük ve önemsizdir. Çelik ile üretilirler.

 

 

 

Şimşir

Buxus Sempervirens

Genel olarak çalı nadiren ağaççık formunda herdemyeşil bitkilerdir. Sürgünleri dört köşelidir. Yaprakları derimsi, tam kenarlı ve tüysüzdür. Gölgeye dayanıklı, yavaş büyüyen nemli besin maddelerince zengin toprakları tercih eder. Çok nadir de olsa ağaç formunda olabilir ve kuşüzümüne benzer meyveler verir.

 

 

Top Mazı

Thuja Orientalis Aurea

Sürekli yeşil bitkilerdir.
Altuni mazıda, yaprak uçları altuni sarıdır.
Gri ve kahve rengimsi küçük yuvarlak kozalak yapar.
Soğuk ve ılıman bölgelerde park ve bahçe tanzimlerinde kullanılırlar.Tohum ve çelik ile üretilirler.
Budanabilir bir bitkidir.
Yetiştirilmesi kolaydır.

 

 

Yediveren Gül

Tek kök , farklı renkler

Hızlı bir büyüme kaydederken çok çiçekli görüntüsü ve kokuyla; bahçelerinizi, çitlerinizi, ev cepheleriizi hatta eski ağaçlarınızı etkileyici bir güzellik ile dekore edebilir görenleri hayran bırakabilirsiniz.

 

 

Fıstık Çamı

Pinus pinea

Gençken yuvarlak, yaşlı halde dağınık şemsiye gibi bir yapıya sahiptir. Gençken kuvvetli büyür. 20-25 m. boy yapar. Düzgün bir gövdeye ve bu gövdeden dik olarak çıkan yatay duruluş dallara sahiptir. İğne yaprakları parlak açık yeşil renkli, 10-20 cm uzunlukta ve uç kısmı sivridir.Tohumları sert, soluk kırmızı, uzunca ters yumurta biçiminde, oldukça büyük ve 3. yıl da olgunlaşır.

 

 

 

Baston Gül

Sarkıcı Baston Gül

Baston güller; büyük çiçekli veya çiçek demetli güllerin ya da minyatür güllerin varyetesinin yabani bir gül gövdesine seçilen yükseklikten aşılanmasıyla elde edilir.Genellikle aşı yüksekliği 60-90-120 ve 140 cm şeklindedir.2-3 sene içerisinde gerçek bir gül ağacı olurlar.yalnız başlarına ya da öbekler halinde gül bahçesinin ortasnda ve yol boyunca çok etkileyicidirler.

 

 

 

Mavi Ladin

Picea pungens

Çamgiller (Pinaceae) familyasından 25-30 m'ye kadar boylanan ve 1,5 m'ye kadar çap yapabilen ladin türü.Kozalak kabuk ince ve pulludur. Genç ağaçlarda taç konik, yaşlılarda silindiriktir. Sürgünler kalın, turuncu-kahverengi, genellikle pürüzsüzdür. İğne yapraklar 15-30 mm uzunlukta, kalın, soluk boz-yeşil veya parlak mavi, ucu sivridir ve altında tek bir stoma bandı yer alır.

 

 

Porsuk Çamı

Taxus Baccata

Porsuk (Taxus Baccata) daimi yeşil bir çam türü olup dalları ve iğneleri benzer türlerine göre daha yumuşaktır. Taxaceae ailesindendir.Tabiatta dağınık şekilde gelişeni dışında, dikine sütun gibi ve toprağa paralel, enine büyüyen bodur türleri de vardır. Çok yavaş gelişir.Bitki çok uzun ömürlüdür. Bazı bulunan fosillerde porsuk izlerine rastlanmaktadır. Dünyada boyu 28 metre, çapı 4 metreye kadar ulaşabilen 3000-4000 yaşında örnekleri bulunabiliyor.

 

 

 

 • Adalar hazır rulo çim, Arnavutköy hazır rulo çim, Ataşehir hazır rulo çim, florya hazır rulo çim, 
 • avcılar hazır rulo çim, bağcılar hazır rulo çim,bahçelievler hazır rulo çim, edirne hazır rulo çim, 
 • adapazarı hazır rulo çim, bakırköy hazır rulo çim, başakşehir hazır rulo çim, bayrampaşa hazır rulo çim, beşiktaş hazır rulo çim, beykoz hazır rulo çim, beylikdüzü hazır rulo çim, büyükçekmece hazır rulo çim, çatalca hazır rulo çim, çekmeköy hazır rulo çim, esenler hazır rulo çim, esenyurt hazır rulo çim, 
 • eyüp hazır rulo çim, göktürk hazır rulo çim,  fatih hazır rulo çim, gaziosmanpaşa hazır rulo çim,
 • güngören hazır rulo çim, kadıköy hazır rulo çim, anadolu yakası hazır rulo çim, kağıthane hazır rulo çim,
 • kartal hazır rulo çim, küçükçekmece hazır rulo çim, maltepe hazır rulo çim, pendik hazır rulo çim,
 • sancaktepe hazır rulo çim, sarıyer hazır rulo çim,  silivri hazır rulo çim,sultanbeyli hazır rulo çim,
 • sultangazi hazır rulo çim, şile hazır rulo çim,  şişli hazır rulo çim, tuzla hazır rulo çim, ümraniye hazır rulo çim, üsküdar hazır rulo çim, zeytinburnu hazır rulo çim, topkapı hazır rulo çim,  fındıkzade hazır rulo çim,
  ikitelli hazır rulo çim, halkalı hazır rulo çim, rulo çim firması, hazır rulo çim firmaları, rulo çim nereden alınır,
   rulo çim serme, hazır rulo çim döşeme, hazır çim bakımı, hazır rulo çim bakımı, istanbul avrupa yakası rulo çim firması, istanbul anadolu yakası rulo çim firması, rulo çim gübresi, hazır çim ne zaman biçilir, hazır çim m2 fiyatları, rulo çim m2 fiyatı, rulo çim m2 fiyatı, rulo çim fiyatları, rulo çim nasıl döşenir  rulo çim bakımı, rulo çim sakarya, rulo çim silivri, rulo çim nedir, rulo çim nasıl yapılır.
Yukarı